pl

czytaj więcej

Hotel czy apartament w Gdańsku: co lepiej rezerwować, co jest korzystniej wynająć na kilkudniowy pobyt

Planuję wizytę w Gdańsku i zastanawiam się co będzie dla mnie korzystniejsze. Często się mówi, że to nie jest takie oczywiste. W różnych miastach i krajach są różne zwyczaje. Jak to jest w Gdańsku?

 

Na początku zaznaczę dla pełnej wiedzy, że my prowadzimy biznes polegający na wynajmie apartamentów, więc ktoś mógłby powiedzieć, że nasze odpowiedzi będą stronnicze. Jednak – z drugiej strony – ponieważ zajmujemy się tym już od kilku dobrych lat, wiemy co w trawie piszczy.

 

W takim razie co jest lepsze w Gdańsku: hotel czy apartament?

 

W Gdańsku jest bardzo korzystna sytuacja dla osób, chcących wynająć właśnie apartament.

 

Dlaczego tak jest?

 

Apartamenty w Gdańsku są przeważnie nowoczesne, mało wyeksploatowane, ładnie urządzone. Większość nie ma więcej niż 6-8 lat. A jest wiele jeszcze młodszych. To jest po prostu bardzo młody rynek.

 

Czy wcześniej nie było rynku wynajmu mieszkań w Gdańsku na cele turystyczne?

 

Mieszkań oczywiście tak. Jeśli ktoś poszukuje po prostu mieszkania w bloku na osiedlu, to je znajdzie. Często będzie to standard lat 80 czy 90 ubiegłego wieku. Jednak my mówimy tutaj o apartamentach, czyli o lokalach o wyższym standardzie. Pomyślanych i urządzonych tak, żeby osoba wynajmująca taki lokal na kilka dni, mogła być jak najbardziej zadowolona. O apartamencie mówimy, jeśli jest zachowany odpowiedni standard i zapewniona właściwa lokalizacja.

 

Dlaczego apartamenty w Gdańsku mają być więc takie atrakcyjne?

 

 

Tak jak powiedzieliśmy, apartamenty wystrzeliły dopiero kilka lat po mistrzostwach Euro 2012. Też nie od razu. To się w naszym mieście zaczęło na dobre w 2013-2015 roku. Deweloperzy zaczęli budować budynki w centrum, w śródmieściu Gdańska a indywidualni mieszkańcy Gdańska zaczęli je kupować i ostrożnie próbować swoich sił w wynajmie.

Większość tych apartamentów jest bardzo dopieszczona. Są urządzone jak dla siebie. Znajdziemy tam najczęściej trwałe i estetyczne wyposażenie, bez żadnej taniej tandety. Tak, jak np. u nas: armaturę Villeroy&Boch, Hans Grohe, podłogi z dębu i tak dalej. Są też wszystkie inne urządzenia ułatwiające pobyt: zmywarki, płyty indukcyjne, kuchenki mikrofalowe, ekspresy ciśnieniowe do kawy.

 

Wszystkie są takie?

 

Nie znam wszystkich apartamentów w Gdańsk, bo są ich tysiące. Jednak znam bardzo dużo, bo pomagałam w ich zakupie albo w urządzeniu. Te z pierwszego okresu na pewno w większości takie właśnie są Rynek bardzo się rozwinął i weszły na niego także duże firmy. Wciąż jednak bardzo dużo apartamentów należy po poszczególnych właścicieli, którzy – tak jak my – prowadzą tę działalność na stosunkowo małą skalę. To gwarantuje, że apartament będzie zadbany i wygodny.

 

Czy jednak nie lepiej wziąć hotel zamiast apartamentu?

Hotel na pewno jest dobry, szczególnie na jedną noc. Jednak apartament prawie zawsze jest większy i lepiej wyposażony, a więc daje więcej swobody. My sami jeżdżac po Europie na ogół wybieramy apartament, bo często zapewnia osobną sypialnię albo przynajmniej jakiś rodzaj przepierzenia, ścianki – jeśli to jest apartament typu studio. Chociażby chcąc napić się wina nie musimy pożyczać kieliszków z hotelowej restauracji albo pić z kubków od herbaty. Komplet szkieł do wszystkiego jest w każdym naszym apartamencie. I myślę, że w większości innych.

 

Mnie odstrasza to, że w apartamentach nie ma recepcji. Obawiam się, że przyjadę i bedę musiał czekać aż ktoś mi otworzy. To jest kłopotliwe.

 

Niekoniecznie. Przyjrzyjmy się jak to jest u nas, bo podobnie jest i w innych apartamentach. Nasze trzy apartamenty na ul. Tartacznej mają na parterze budynku stanowisko ochrony. Tam można odebrać klucze i otrzymać podstawowe wskazówki. Nie jest to wprawdzie recepcja typu hotelowego, ale w niczym to nie przeszkadza. Z kolei Gość przyjeżdżający do apartamentu na ul. Św. Ducha otrzymuje wcześniej email z kodem do drzwi wejściowych oraz kodem do skrzyneczki, gdzie znajduje się klucz do drzwi apartamentu. Kończąc pobyt Gość zamyka drzwi i wkłada klucz do skrzyneczki.

 

Czy taki system działa? Co w sytuacji, gdy potrzebna jest jakaś pomoc?

 

System działa doskonale. A jeśli trzeba pomocy, można się z nami skontaktować telefonicznie lub emailowo.

 

Jak wygląda standard apartamentów w Gdańsku na tle innych miast Europy i Polski?

 

Bardzo dużo podróżujemy po świecie i po Polsce, służbowo i dla przyjemności, dlatego mamy spore rozeznanie. Nie chcę, żeby mnie posądzono o stronniczość, ale muszę powiedzieć, że trudno znaleźć taki standard, taką lokalizację w takich cenach jak w Gdańsku. Naprawdę.

 

Z czego to wynika?

 

Apartamenty są praktycznie nowe, nie wyeksploatowane. Jest ich bardzo duży wybór – dlatego ceny są rzetelne. Jest bardzo dużo apartamentów w świetnych lokalizacjach, na obszarze śródmieścia. Swoją drogą, że to co większość turystów nazywa „Starówką” to prawidłowo nosi nazwę Głównego (a nie Starego) Miasta. Do tego dochodzi jakość wyposażenia i jego różnorodność. To jest oferta czterogwiazdkowa.

 

Czy goście doceniają to, co otrzymują?

 

Najczęściej tak, chociaż oczywiście rożnie bywa. Jednak generalnie otrzymujemy wysokie oceny. W portalu booking mamy obecnie ocenę 9.5.

 

Wioletta Michak-Parell, właścicielka apartamentów gdanskdeluxe.pl oraz tartacznadeluxe.pl